وشیـــــــن صبا نیكشهر
( ادبی ، اجتماعی و فرهنگی )
 
 
به گزارش "ندای زاهدان" از نیکشهررئیس صندوق قرض الحسنه مهر امام رضا(ع) شهرستان نیکشهر از امکان تصویب تسهیلات خود اشتغالی تا سقف 100 میلیون ریال در این شهرستان خبر داد و اظهار امیدواری نمود با تفویض اختیار مقامات مافوق در خصوص تصویب وام های خود اشتغالی ، پرداخت تسهیلات تا سقف 100 میلیون ریال به متقاضیان در شهرستان شتاب خواهد گرفت.
محمد بلوچ زهی افزود: به منظور جذب اعتبارات و تسهیل در تصویب و روند تشکیل پرونده های اشتغال و همچنین تسریع در فرایند پرداخت، مراحل بررسی و تصویب تسهیلات خود اشتغالی تا سقف 100 میلیون ریال به کمیته اعتبارات صندوق شهرستان واگذار گردید.
وی در گفتگو با خبرنگار شهرستان افزود: پیش تر پرونده های متقاضیان وام های خود اشتغالی پس از تائید شهرستان جهت تصویب مبلغ تسهیلات به استان ارسال می شد که این امر طولانی نمودن زمان پرداخت وام های خود اشتغالی تا سقف 100 میلیون ریال را موجب شده بود.
بلوچ زهی با بیان اینکه قبل از این مدیریت صندوق مهر امام رضا(ع) در شهرستانها فقط مجاز به تصویب تسهیلات تا سقف 50 میلیون ریالی بوده ، از متقاضیان تسهیلات خود اشتغالی خواست با در دست داشتن مدارک سجلی جهت ثبت نام و تشکیل پرونده به صندوق مهر امام رضا(ع) شهرستان مراجعه نمایند.
وی سقف تسهیلات قرض الحسنه صندوق مهر امام رضا(ع) را تا سقف 150 میلیون ریال در بخش های تولیدی،خدماتی و بازرگانی عنوان نمود و خاطرنشان کرد: سقف تسهیلات مشاغل خانگی زیر 30 میلیون ریال است.
بلوچ زهی دوره تنفس بازپرداخت تسهیلات را سه ماهه عنوان کرد و ادامه داد: تسهیلات خوداشتغالی صندوق دارای کارمزد 4 درصد می باشد که دوره بازپرداخت تسهیلات مشاغل خانگی 36 ماه، طرح‌های شهری 48 ماه و طرح‌های روستایی 60 ماه است.
صندوق قرض الحسنه مهر امام رضا(ع) با اولین مصوبه هیات دولت نهم به منظور تامین هزینه مسکن،ازدواج و اشتغال جوانان تاسیس شد که این صندوق از ادغام صندوق قرض الحسنه توسعه اشتغال روستایی ، صندوق ازدواج جوانان و صندوق حمایت از فرصتهای شغلی ایجاد گردید.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


ومین جلسه هم اندیشی انتخابات شورای شهر در نیکشهر برگزار شد
سه شنبه 28 آذر 1391 :: نویسنده : ویکی ( گروه نویسندگان) wiki906@yahoo.com        دومین هم اندیشی و نشست انتخاباتی در شهرستان نیكشهر با محوریت اجماع معتمدان فكری و اجتماعی به منظور برون رفت از فضای كنونی شهر و توسعه و آبادانی نیكشهر با هدف استفاده از تجربه معتمدین و تخصص نیروهای جوان این شهر برگزار شد.
در آخرین نشست كه شب گذشته برگزار گردید فعالان فرهنگی ،معتمدین و متنفذین و همچنین گروهی از جوانان شهر نیكشهر به منظور برون رفت از وضعیت فعلی شهر با دعوت از افراد صاحب نظر ودلسوز جهت چاره اندیشی و در پیش گرفتن راهبرد منسجم برنامه ریزی نموده اند.
در این جمع ضمن تاکید بر بکارگیری نیروهای ارزشی و معتمدین منصف و باتجربه و همچنین نیروهای جوان بر اجماع حداکثری جهت رسیدن به اهداف مورد نظر جمع که برون رفت از وضعیت نامطلوب شهری است راهکارهایی توسط شرکت کنندگان ارائه گردید.
شرکت کنندگان ضمن اظهار نظر پیرامون قابلیت های شهر نیکشهر آبادی و عمران شهر را در گروی استفاده از نیروهای دلسوز نظام و شهر نیکشهر، افراد قانون گرا ،آگاه،دلسوز و باتجربه و کارآمد دانستند و بر تنوع طایفه ای شورای پیش و رو تاکید نمودند.
در این نشست مقرر گردید گروهی متشکل از معتمدان،جوانان و افراد شاخص محلات تشکیل گردد تا وظیفه شناسایی نیروهای توانمند محلات جهت ثبت نام در انتخابات شورای شهر را بر عهده داشته باشند.
و همچنین حاضرین در نشست از علاقمندان و نامزدهای احتمالی شورای شهر نیکشهر و دلسوزان آبادی و عمران شهر خواستند تا جهت برپارتر شدن نشست ها نکته نظرات و برنامه های خویش را ارائه نمایند.نوع مطلب :
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 22 آذر 1391 :: نویسنده : ویکی ( گروه نویسندگان) wiki906@yahoo.com


حقگو /  صبحگاه چهارم آبان ماه سال گذشته از ذهن هیچ کس پاک نمی شود ، صبحی که بعد از نماز صبح چهار دانش آموز در خوابگاه دبیرستان دانشگاه چابهار آتش به استقبال شان آمد تا آنان را بیدار و روانه ی دیار باقی شان بکند ، چه غم انگیز بود آن حادثه ی جانکاه دل همه آزرده شد ، بیش از یکسال از این حاثه گذشته بود که دانش آموزان شین آبادی ، پیرانشهر هم نظیر این حادثه را تجربه کردند و سیران یگانه مظلومانه به همراه همکلاسی هایش در کام آتش سوخت و به دیار ابدی شتافت ، سیران عزیز سلام مارا به آن چهار سبکبال عاشق علم و فرهنگ برسان و بهشان بگو یادتان ازخاطرما پاک نشده است.

گرچه در پیرانشهر خیلی ها مقصر بودند ازجمله بخاری ، سازمان استاندارد ، معلم دانش آموزان و متعاقب آن وزیر آموزش و پرورش قدم رنجه کرد و به بهارستان رفت تا پاسخ دهد و بیگناهی ش را اثبات کند ، اما در حادثه دانش آموزان چابهاری هیچ کس جز دانش اموزان مقصر نبودند که آدم یاد سقوط هواپیمایی می افتد که دست اخر مقصرش خلبان فوت شده اعلام می شود ، هنوز حزن از دست رفتن این چهار عزیز بلوچستانی آسمان چابهار را حزن آلوده کرده اما خبری از پیگیری این ماجرا نیست ، کسی نمی داند که مسببان از دست رفتن برهان بلیده ،قاسم حیرنی ،قنبر قریب و فرشید درزاده چه کسانی بودند .

البته بااین تفاسیر و شواهد و قرائن به گمانم مقصر باید ادیسون مخترع الکتریسته و برق باشد چرا که این عزیزان در اثر اتصال برق جانشان را از دست دادند اما اگر امروزی فکر کنیم مقصر باید یکی از کارخانه های وسایل برقی باشد ، حال سخنم با آن نماینده ای است که از تنها بازمانده ی این حادثه (آقای جمال رییسی) به عنوان شهید زنده یاد می کند و از وی می خواهد خودش را مقصر اعلام کند و بگوید چای پز اتصالی کرده است .

اما جمال رییسی هنوز کابوس آن صبحگاه فجیع را می بیند و از خواب بیدار می شود و دیگر تاب و توان ماندن در آن خوابگاه شوم را ندارد و به ناچار در شهر خودش نیکشهر به ادامه ی تحصیل مشغول است.

گرچه فریادمان به جایی نمی رسد اما می خواهیم که مسببان و مقصران این حادثه معرفی شوند و نمایندگان محترم مجلس به جای مسابقه ی امضای لوایح و تذکرهای خشک خالی به این امر مهم رسیدگی کنند .استعفای وزیر و مدیرکل پیشکش تان باشد اما اجازه ندهید خون این عزیزان پایمال شود.

درخاتمه می خواهم برای شادی روح آنان مرحومان  فاتحه بخوانید و برای سلامتی کامل جمال رییسی دعا کنید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


بعد از برگزاری اولین جلسه فعالان فرهنگی شهرستان در هفته جاری برای ساماندهی اساسی در انتخابات آتی شهرستان
تعدادی از اساتید دانشگاه شهرستان نیز  حمایت و علاقمندی خویش را جهت تداوم با شكوه تر این حركت اعلام نمودند بر همین
اساس دومین نشست فعلان شهرستان با حضور گرم و مشتاقانه دلسوزان شهرستان برگزار خواهد شد چه اعتقاد داریم برون رفت از وضعیت فعلی
فقط با همراهی تمامی اقشار شهرستان و بلاخص قشر دانشگاهی میسرتر خواهد شد خوشبختانه آنچه باعث دلگرمی افزون تر این عزیزان می باشد وجود فرمانداری صمیمی و مردم دوست در شهرستان است كه خود سالهاست واقعیت های شهرستان را به عین مشاهده نموده و اكنون اصرار بر تغییر در حالت..موجود .دارد امید می رود همین روحیه مقتدرانه ایشان برای خدمت به مردم شریف شهرتان  تداوم داشته باشد انشالله .............

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوستان نظرات خود را در مورد تصویر بالا در قسمت نظرات ارسال نمایید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
نوع مطلب :
برچسب ها :
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :چراغ انتخابات شورای شهر نیکشهر روشن شد
فعالان فرهنگی ، رسانه ای ، معتمدان و افراد پرنفوذ از اقوام و طوایف مختلف نیکشهر نخستین جلسه ی مشورتی خود با محوریت انتخابات آتی شورای اسلامی را در منزل یکی از فعالان فرهنگی این شهر برگزارکردند .
  

به گزارش خبرنگار ندای زاهدان از نیکشهر اولین جلسه انتخاباتی با حضور اکثریت فعالان فرهنگی،رسانه ای ، معتمدان و افراد بانفوذ مردمی شب گذشته با محوریت انتخابات شورای اسلامی شهر نیکشهر برگزار شد.
در این جلسه که در منزل شخصی یکی از فعالان فرهنگی و رسانه ای شهرستان با هدف اجماع نظر و برنامه ریزی جهت تعیین چهره ها و استعدادهای بالفعل شهر نیکشهر تشکیل شد با استقبال افراد شاخص و بانفوذ شهرستان جهت شناسایی استعدادهای پنهان شهر نیکشهر شکل گرفت.
برپایه همین گزارش افراد شاخص شرکت کننده در این نشست آقایان "ن.ب"،م.ب"،م.الف"، "ص.د"،"ص.ح"،"ح.ر"،"ع.ب"،"ول.ر"و.الف" بودند.
شایان ذکراست در این جلسه آقایان "ح.ر" و "ع.ب" به عنوان کمیته اطلاع رسانی انتخاب شدند و مقرر شد در روزهای آینده فعالیتهای اطلاع رسانی خود درمحیط مجازی و سایتها را آغاز نمایند.

نوع مطلب : شورا شهر روستا، 
برچسب ها :

نگاهی به شرایط انتخابات در شهرهای مختلف بلوچستان

بهادر نادری - در شهرهای مختلف استان الگوی انتخاباتی و شیوه ها و روشهایی که مردم برای انتخابهایشان از آن بهره می برند و معیارهای انتخاب متفاوت هستند. گروههای تاثیر گذار در هر کدام از شهرها فرق دارند. قشرهایی هستند که در بعضی از شهرها تاثیرگذارترند و در برخی شهرها تاثیر کمتری دارند. به اشاره هایی کوتاه به هر کدام از آنها می پردازیم
  

در نظامهای دموکراتیک از طریق روندی به نام انتخابات حاکمان برای اداره مملکت برگزیده می شوند. از مسئولین رده پایین گرفته تا بالاترین مقامهای مملکتی به طور مستقیم یا غیر مستقیم با رای مردم انتخاب می گردند.

در کشورهای پیشرفته دنیا با توجه به این که احزاب فعالیت چشم گیر دارند افراد از طریق احزاب خود را در معرض رای مردم قرار می دهند. احزاب مختلف برنامه های مختلفی ارائه می کنند و مردم با توجه به دوری و نزدیکی نظر خودشان با حزبی خاص به آن حزب و کاندیدای آن رای می دهند و اگر آن برنامه ها موفق نبود از حزب مذکور باز خواهی می کنند ، در دوره بعد به او رای نمی دهند و او را به زیر می کشند و اگر خوب بود باز حزب و گروه قدرت را در اختیار خواهد داشت و ... .

این الگوی انتخاب تقریبا در اکثر کشورهای دموکراتیک یک فصل مشترک و اصل پذیرفته شده است. اما در کشور ما که فعالیت حزبی چندانی وجود ندارد و احزاب فراگیر وجود ندارند داستان قدری متفاوت است و در استان ما و در شهرهای استان ما بیش از قدری متفاوت.  

در شهرهای مختلف استان (غیر از زابل که متاسفانه اطلاع چندانی از وضعیت انتخابات در آن نداشتم) الگوی انتخاباتی و شیوه ها و روشهایی که مردم برای انتخابهایشان از آن بهره می برند و معیارهای انتخاب متفاوت هستند. گروههای تاثیر گذار در هر کدام از شهرها فرق دارند. قشرهایی هستند که در بعضی از شهرها تاثیرگذارترند و در برخی شهرها تاثیر کمتری دارند. به اشاره هایی کوتاه به هر کدام از آنها می پردازیم

زاهدان شهریست مذهبی و شاید تنها جایی باشد که بتوان از قبل نتیجه انتخابات را پیش بینی کرد. در زاهدان روحانیون (مسجد مکی) تاثیر بسیار زیادی دارند و هر کس  بتواند رضایت مسجد مکی را به خود جلب و کاندیدای مورد حمایت مسجد باشد قطعا به آنچه می خواهد می رسد. (از تمام انتخابات گذشته می توان این را یافت) البته تا جایی که می دانم اینگونه نیست که مسجد یا قشر روحانی به تنهایی یک نفر را انتخاب کند و همان را به مردم معرفی کند تا مردم به او رای بدهند. ظاهرا گروه مشورتی متشکل از دانشگاهیان و روزنامه نگاران و جوانان تحصیلکرده در کنار روحانیون در چنین مواردی جمع می شوند و از میان گزینه های موجود یکی را انتخاب و به مردم معرفی می کنند. اما در نهایت مردم به همانی رای خواهند داد که مسجد معرفی کرده و اگر کسی از بلوچها خارج از این روند وارد جریان انتخابات شود قطعا موفق نخواهد شد حتی اگر حمایت هر قشر و گروه دیگری را نیز به همراه داشته باشد. البته به نظر نگارنده در شرایط فعلی با توجه به سطح رشد یافتگی جامعه و سطح سواد و ... چنین مسیری برای انتخاب خیلی بد هم نباشد (تاکید می کنم در شرایط فعلی و با توجه به مشورتهایی که از گروههای مختلف گرفته می شود و تاثیری که قشر تحصیلکرده بر روحانیون و مسجد دارند)

بعد از زاهدان به ...ادامه مطلب

نوع مطلب : شورا شهر روستا، 
برچسب ها :


   

حق گو / علیرغم حذف یارانه ی سوخت و کمبود گاسلیت(نفت) درنیکشهر ، شب گذشته فعالان فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی، ورزشی ، رسانه ای ، شبکه بهداشتی و آموزش پرورشی با دستیابی به نفت چراغ انتخابات شورای شهر نیکشهر را همانند مشعل المپیک روشن و بر بام ساختمان مجمع تشخیص مصحلت نیکشهر برافروخته نگه داشتند .

مراسم آتیش کردن چراغ که در منزل خوش تیپ ترین فرهنگی نیکشهر برگزار شده بود از اقوام ، طوایف و ملل مختلف و متحده ی نیکشهری حضور داشتند و این جلسه 4 ساعته تاپاسی از شب ادامه داشت اما به جهت اینکه شب جمعه بود و رعایت برخی از اصول ایمنی شب جمعه رعایت می شد ، شرکت کنندگان به سرعت ساختمان اجلاس تشخیص مصلحت را ترک کردند و به امورات خود رسیدند.

دراین نشست 4 ساعته براجماع نظر برای رسیدن به لیست کاندیدای مورد حمایت شورای اسلامی آتی تاکید شد و قرار شد این لیست از کمپین های مختلف قومی و قبیله ای نیکشهر با بهره گیری از جوانان نخبه و کارآمد استخراج شود و به عموم مردم در اسرع وقت معرفی شوند.

آقای " ن.ب" به نیابت از اهالی روستای 4700 ساله که در آن روستا زامات است و حق آب و گل دارد شرکت کرده بود و ایشان تجارب خوبی در انتخابات و مسائل سیاسی دارد و قطعا گزینه های خوبی از روستای مورد اشاره معرفی خواهند کرد گرچه وی بخت خوبی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نداشت و همیشه شکست میخورد بهرحال آبدیده شده است.

از کمپین مهاجرین حومه ی نیکشهر صدیقین (دو عدد صدیق) حضور داشتند یکی از صدیق های مورد نظر قراراست خورجین و تلمبه را روی موتورآب بگذارد و ستاد انتخابات و محوطه ی ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نیکشهر را آب پاشی کند البته پزشک معالجش توصیه کرده در ایام تبلیغات انتخابات از خوردن بیش از حد شیرینی و بت گوشت به جهت مریضی که دارند جدا خودداری کنند ، آن یکی صدیق هم که از کمپین لاشاری های مقیم نیکشهر حضور داشتند گرچه خودشان هیچ تمایلی به شرکت ندارد اما ملاحنیف از حلوا فروشی بلال به ایشان توصیه کرده حتماشرکت کنند .

ازکمپین نیکشهری الاصل ها بسیاری حضور داشتند که هم جوان بودند ، هم ورزشکار و هم فرهنگی و انان تاکید داشتند جوانانی نخبه از بین خودشان انتخاب خواهند کرد و انتخاب پیرمردها که بیشتر سنتی فکر می کنند و برای اراضی آباد و اجدادشان  که در کشورهای آفریقایی ساکن هستند سند پلمب شده درست کرده اند استفاده نخواهند کرد.

درخاتمه این جلسه آقایان "ح.ر"و "ع.ب" گردانندگان وبلاگ تل نگر به عنوان روسای کمیته اطلاع رسانی منصوب شدند و قرار شد در اسرع وقت موضوعات مطرح شده در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نیکشهر را در وبلاگها و سایتهابوق وکرنا کنند تا همه باخبرشوند و در تصمیم گیری ها وتصمیم سازی کمکشان کنند.

نوع مطلب : اخبار، شورا شهر روستا، 
برچسب ها :
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 بوون شک تردید خداوند در خلقت بی  نظیر خویش انسان را نمونه ای از شاهکار عظیم آفرینش قرار داده است و مهمترین اصولی که از انسان  انسانیت می سازد
بهرگیری از جوهره ارزشمند عقل و تدبیر است که با استفاده از توانایی علم و اندیشه در مسیر تکامل خود دست به انتخاب بزند اما............
فرایند چگونه انتخاب شدن و انتخاب کردن در جوامع امروزی از فاکتورهای اساسی جامعه امروزیست  امر انتخاب   یا ( گچین )و تاکید  بر  انتخاب اصلح امری تعریف شده و بر گرفته از مکتب ارزشمند دین مبین اسلام  است که به ما ارث رسیده است  درتعالیم انسان ساز اسلامی تاکید بر خرد جمعی واجتماعی به عین مشاهده می شود به گونه ای که  حتی در روایات آیات شریفه قرآنی  نمونه ای از انتخاب آزاد به چشم می خورد تا جایی که بر رسول نازنین الهام می شود که  ای رسول به کافران بگوَ( قل یا ایهاالکافرون لا اعبدو ما تعبدون ....) ای رسول بر کافران بر پذیرش دین اجباری نیست با شد خود در تعیین  بین روشنی نور   و    تاریکی وجهل دست به انتخاب بزنند بنا بر این امر انتخاب یک اصل مسلم وفطری وذاتی برای همه افراد است اما نکته مهم در این اتنخاب انخاب  بهترین است. که گاها افراد رادر مسیر چالشی  بزرگ قرار می دهد که خواسته ناخواسته نه تنها در انتخاب خود  موفق عمل نمیکند بلکه متضرر ضررو زیان میشوند به همین جهت برای تمام ادوار گذشته الکوهای دائمی به نام پیامبران برای ارائه طریق بهتر به جامع معرفی شد تا آدمی در مسیر انتخاب خود از قبیل خوب و بد زشت و زیبا حق و باطل بهترین گزینه مناسب را برگزیند و اکنون نیز متناسب با  زمان و عصر موجود این نیاز احساس میشود. اتنخاب بر اساس رتبه بندی  اولیه یا انتخاب فردیست یا انتخاب جمعی .. اما آنچه مسلم هست خرد جمع همیشه گروه برتر و پایدارتر است  و به همین جهت  همیشه خرد جمع به خرد فرد ترجیح داده میشود با تمسک  به  آیایه شریفه و(امرهم و شوراو بینهم )    یقینا و قدر مسلم انتخابی که جمعی باشد پایدارتر و اصلح تر  و ارزنده تر است و بهتر میتوان روی آن نظر داد  حال با این مقدمه آن چه مد نظر ماست رسیدن به مرحله رشدبلوغ فکری و سیاسی برای تک تک شهروندان است  لذا در همین منظور از تمامی اندیشه وران و دلسوزان به شهر و نظام جمهوری اسلامی  از قبیل فرهنگیان و کارمندان  و دانشجویان و تجار و اصناف بازار و صد البته  همپا و همگام با مسولین  اجرایی و قضایی و امنیتی  اتظار داریم   برای رسیدن به آرمان های اساسی که همان  ساختن شهری فعال و مناسب نام و شان مردم شریف و انقلابی نیکشهر است  تلاش كنیم   لذا در این راستا اولین جرقه های این حرکت توسط تعدادی از فعالان رسانه ای زده شده تا به امید خداوند و به دور از هر گونه تنش سیاسی و قومی و قبیله ای و فقط و فقط برای نجات از این بحران کسالت آور و تکراری اقدامی هر چند کوچک اما کارساز برداریم  به همین منظور اولین نشست اعضای این جلسه شب گذشته در منزل یکی از دوستان برای ارائه راهکار و تبادل نظر و بررسی شاخص ها و ظرفیت های موجود در شهرستان تشکیل گردید

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :پژوهشگران انگلیسی وفضایی از مغز را کشف کردند که منطقه ی مسئول عشق والدین به فرزندان ومیزان علاقه ی انها به مراقبت از کودکان خود است .

این تحقیق نه تنها می تواند جنبه های علمی عشق والدین به فرزندان را نشان دهد بلکه می تواند توضیحاتی را درباره ی بحران های افسردگی پس از بچه دارشدن بعضی از پدر و مادر ها ارائه کند .

به اعتقاد این دانشمندان اگر والدینی نتوانند مراقبت های لازم را از فرزندان خود به عمل  آورند می توان احتمال داد که شاید آنها در این منطقه ی مغزی خود دچار مشکل باشند .

فضای مغزی مسئول عشق به فرزندان در کورتکس میانه ی مداری پیشانی واقع شده است . در حقیقت این منطقه به عنوان فضای مسئول تشخیص چهره ی افراد شناخته می شود .

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 16 آذر 1391 :: نویسنده : ولی محمد رئیسی
چگونه صدای اذان در کل جهان قطع نمی‌شود؟

Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/


یک ریاضیدان اماراتی طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که صدای اذان در طول 24 ساعت شبانه روز در هیچ یک از نقاط کره زمین قطع نمی‌شود.

"عبدالحمید الفاضل" پژوهشگر اماراتی بر اساس یک معادله ریاضی گفت: اذان که نشانه دعوت دین اسلام به نماز است، در هیچ یک از ساعات شبانه روز از روی کره زمین قطع نمی‌شود و هرگاه در یک منطقه اذان به پایان برسد در منطقه دیگر آغاز می‌شود. 


وی در مورد پژوهش خود توضیح داد: کره زمین به 360 خط طولی تقسیم می‌شود که زمان هر منطقه را مشخص می‌ کند، و هر خط طولی با خط بعدی دقیقاً 4 دقیقه فاصله دارد

این پژوهشگر تصریح کرد:‌ با توجه به اینکه اذان نیز در زمان مشخصی در هر منطقه آغاز می‌شود، بنابراین به فرض اینکه مؤذن، اذان را با رعایت قواعد و به نیکویی ادا کند، در طول 4 دقیقه می‌تواند اذان را به پایان رساند. بدین ترتیب با پایان اذان در یک منطقه، اذان در منطقه بعدی آغاز می‌شود.
[[ عبدالوحید ریٔیسی ]

4- آیا کشتی نوح در ترکیه کشف شد؟ تیمی از مسیحیان پروستان در آوریل سال جاری مدعی شدند که باقیمانده ها کشتی نوح را در زیر برفها و مواد آتشفشانی کوه آرارات در ترکیه کشف کرده اند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نماینده مجلس بر استفاده از ظرفیت های اشتغال در استان تاکید کرد


ایرنا: نماینده مردم شهرهای ایرانشهر، سرباز، دلگان، آشار، بنت، فنوج و لاشار در مجلس شورای اسلامی بر استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت های اشتغال به منظور ارتقای ضریب امنیت در سیستان و بلوچستان تاکید کرد.

ˈمحمد سعید اربابیˈ به خبرنگار ایرنا گفت: وجود مرزهای آبی و خاکی، معادن غنی، مزارع کشاورزی و آبهای آزاد از جمله ظرفیت های بالقوه برای ایجاد اشتغال پایدار و 
مطلوب در سیستان و بلوچستان است اما با وجود تلاشهای صورت گرفته از این مزیت بهره وری لازم صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه بیکاری بسترساز ناامنی و شرارت در منطقه است، گفت: ریشه ناامنی های اخیر در جنوب سیستان و بلوچستان پایین بودن نرخ اشتغال در منطقه است.

او اظهار داشت: پس از حادثه تاسوعای دو سال پیش چابهار فضای آرامی بر سیستان و بلوچستان حاکم شده بود اما طی چند ماه اخیر از سرگیری برخی شرارت ها را در جنوب استان شاهدیم که با درایت نیروی انتظامی و جانفشانی بسیجیان از گسترش دامنه آن جلوگیری شد.

وی بیان کرد: به طور قطع اجرای برنامه انسداد مرز و ارتقای پوشش نظامی در سیستان و بلوچستان مانع از بروز بیشتر حوادث و شرارت ها در منطقه شده است اما ایجاد امنیت پایدار یک مقوله نرم افزاری است که تنها با اقدامات فیزیکی تامین نمی شود.

این نماینده مجلس همچنین خواستار جذب و بهره گیری بیشتر از جوانان تحصیل کرده سیستان و بلوچستان به جای افراد غیربومی شد و خاطرنشان کرد: رشد مشاغل کاذب خود بسترساز شرارت و بروز مشکلات اجتماعی است.

اربابی اظهار داشت: مسوولان اعم از وزیر کشور و استاندار باید با ریشه یابی بروز شرارت ها و حوادث در سیستان و بلوچستان از مخاطره افتادن امنیت جلوگیری کنند.

نماینده مردم ایرانشهر تذکر خود به وزیر کشور در جلسه علنی امروز مجلس را بر همین اساس عنوان و اظهار داشت: از وزیر کشور درخواست کردم با حضور در مجلس پاسخ قانع کننده ای ارائه دهد.


*********************************
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :ˈیعقوب جدگال نماینده مجلسˈ

مدیران پروازی برای توسعه منطقه آزاد چابهار مناسب نیستندایرنا: نماینده مردم چابهار، کنارک و نیکشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران پروازی برای اداره منطقه تجاری - صنعتی چابهار و استفاده مطلوب از ظرفیت های آن مناسب نیستند.

ˈیعقوب جدگالˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تذکر اخیر خود به مسوولان ذیربط در صحن علنی مجلس را مورد اشاره قرار داد و افزود: بندر چابهار با برخورداری از 


متن کامل اینجا کلیک نمایید

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 14 آذر 1391 :: 
یارانه

همانند قبل 455 هزار ریال به ازای هر نفر ماهانه است

معاون امور یارانه‌های مستقیم سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: یارانه نقدی مرحله ۲۲ به ازای هر نفر ۴۵۵ هزار ریال یکشنبه ۱۹ آذر قابل برداشت است.

به گزارش جنوب نیوز، سید جلال‌الدین عارفیان در گفت‌وگو با فارس، افزود: یارانه نقدی مرحله بیست و دوم روز شنبه 18 آذر ساعت 24 واریز و از صبح یکشنبه 19 آذر قابل برداشت است.

معاون امور یارانه‌های مستقیم سازمان هدفمندی یارانه‌ها تاکید کرد: یارانه همانند قبل 455 هزار ریال به ازای هر نفر ماهانه است که از روز یکشنبه قابل برداشت است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


مولوی عبدالحمید در چابهار : نمایندگان بلوچ درپیگیری مشکلات مردم ضعیف عمل می کنند / خشونت ها وعملیات انتحاری هیچگونه توجیه ومستمسک شرعی نداردو حرام است

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در جمع تحصیل کردگان و فرهنگیان چابهار گفت :مشکلات مردم علاوه بر تریبون های مساجد باید توسط نمایندگان بلوچ طرح و پیگیری شود اما متاسفانه نمایندگان مادراین زمینه ضعیف عمل می کنند .
  

به گزارش ندای زاهدان مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در سفر به شهرهای جنوبی استان روز گذشته وارد شهر چابهارشد و مورد استقبال مردم ، روحانیون و اقشار مختلف این شهر قرارگرفت.

ایشان درجمع مردم در محل مسجد اهل سنت طی سخنانی ، گفت :ما خواستار استقلال مذهبی هستیم ضمن اینکه خشونت از هر نوع رامحکوم می کنیم .
وی در ادامه اضافه کرد:خشونت ها وعملیات انتحاری هیچگونه توجیه ومستمسک شرعی نداردو حرام است .
مولوی عبدالحمید خاطرنشان ساخت:ما حقوق قومی ، سیاسی ، اجتماعی خودرادرچارچوب قانون مجدانه پیگیری می کنیم .
وی همچنین درجمع دانشجویان و تحصیل کردگان چابهار گفت : نمایندگان ما در مطالبات قانونی مردم کوتاهی نکنند وعلما نیز باید روحیه نقد ونقادی رادرجامعه زنده نگه دارند .

تحصیل کردگان چابهاردردیدار با مولوی عبدالحمید مشکلات این شهرستان را در بحث مدیریت بومی مطرح کردند، ازجمله در حذف مدیران اندک بومی توسط مسئولین شهرستان گلایه کردندو ازحذف دو مدیربومی بلوچ در چندماه گذشته و جایگزین نمودن مدیران غیربلوچ اظهارنگرانی کردند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان خطاب به نمایندگان بلوچ استان گفت : مشکلات مردم علاوه بر تریبون های مساجد باید توسط نمایندگان بلوچ طرح و پیگیری شود .
وی اضافه کرد :متاسفانه نمایندگان مادراین زمینه ضعیف عمل می کنند ودرعزل ونصب های حدیداستان تعادل و توازنی که مدعی آن هستند مشاهده نمی شود .
دراین دیدارهمچنین فرهنگیان چابهار از وضعیت افت تحصیلی درآموزش وپرورش و  عدم به کارگیری تحصیل کردگان در مراکز آموزش عالی گله کردند که مولوی عبدالحمید بااشاره به اینکه باید آموزش را اساس پیشرفت و توسعه دانست افزود:ازوالدین این منطقه می خواهم که در ارتباط با آموزش فرزندان خود احساس مسئولیت کنند ونیز مسئولین برنحوه آموزش نظارت داشته باشند .
وی همچنین از مسئولین خواست به نیروهای بومی استان توجه بیشتری داشته باشند زیرانیرهای بومی دلسوزتروماندگارهستند.

مولوی عبدالحمید از قشرروحانی منطقه نیز خواست که ارتباط تنگاتنگ خودرابا قشر تحصیل کرده و آگاه جامعه بیشترکنند.

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

محمدسعید اربابی نماینده مردم شریف ایرانشهر،سرباز،دلگان و بخشهای بنت،فنوج،لاشار ،آشار و آهوران در ادامه پیگیریهای خود در مركز با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با وزیر و  معاون امور مجلس وزارتخانه مذكور دیدار كردند.اهم موضوعات طرح شده در جلسه مذكور كه موافقتهای بسیار خوبی نیز اخذ گردید بشرح ذیل میباشند:

۱- ایجاد رشته های كارشناسی ارشد مجازی در دانشگاه ولایت ایرانشهر با بررسی توسط دفتر گسترش با در نظر گرفتن حداقل امكانات

 

۲-ایجاد رشته های علوم تربیتی،اقتصاد كشاورزی و مهندسی معدن دوره كارشناسی در دانشگاه ولایت ایرانشهر با قید فوریت و اولویت 

۳-تاسیس پژوهشكده گیاهان دارویی و پژوهشكده خرما  در دانشگاه ولایت ایرانشهر

۴-جذب متقاضیان بومی هیات علمی و بورس اعضای هیات علمی بومی با در نظرگرفتن حداقل ها نوسط كمیته جذب در راستای ماندگاری نیروی انسانی

۵-رفع مشكلات پرونده اعضای علمی در حال بررسی و راكد دانشگاه ولایت ایرانشهر در وزارتخانه

۶-پذیرش مجدد دانشجو ترم بهمن ماه سال جاری در دوره كارشناسی ارشد پردیس بین المللی چابهار برای كلیه رشته های دارای متقاضی

۷-احیای مجدد دوره شبانه دانشگاه سیستان و بلوچستان در كنكور سراسری سال آتی

۸-اختصاص اعتبار ویژه برای احداث و تكمیل سردرب و ورودی دانشگاه ولایت ایرانشهر
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
افرادی که به محض احساس درد در ناحیه سر، گردن و سایر نقاط بدن به داروهای مسکن روی می‌آورند در معرض خطر کاهش شنوایی قرار دارند.

 

 افراد سالمند با توجه به شدت گرفتن درد‌های استخوانی و مفصلی‌شان، اقبال بیشتری به سمت این داروها دارند. داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی همچون ایبوپروفن، دیکلوفناک و ایندومتاسین داروهای پرکاربردی هستند که با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز سه تاثر مهم کاهش التهاب، ضد درد و ضدتب را دارند.

این داروها در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، دیسمنوره (قاعدگی دردناک)، نقرس، دردهای مختلف اندام‌ها و تب به کار می‌روند.

عوارض گوارشی از شایع‌ترین عوارض داروهای مسکن است که منجر به زخم معده، خونریزی‌های گوارشی و التهاب روده می‌شود.

فرم‌های آهسته رهش و پوشش روده‌ای این داروها می‌توانند به روده بزرگ آسیب برسانند.

به هر حال در صورت بروز هر گونه علائمی از زخم گوارشی باید مصرف این داروها قطع شود و بررسی‌های لازم صورت گیرد.

یکی دیگر از عوارض داروهای مسکن، آسیب کلیوی است که سبب افزایش احتباس آب و سدیم در بدن، زایش نفوذپذیری گلومرولی و عبور پروتئین از این مویرگ‌ها سبب آسیب به توبول‌های کلیه می‌شوند.

اگرچه دارهای مسکن اثرات ضد پلاکتی (ضد انعقاد) دارند، اما در کنار داروهای ضد انعقاد خوراکی می‌توانند خطر خونریزی را افزایش دهند

مسکن‌ها، اثر ضد پلاکتی آسپرین را کاهش می‌دهند و سبب افزایش بروز بیماری‌های قلبی عروقی می‌شوند.

بسیاری از مصرف‌کنندگان این مسکن‌ها سالمندانی هستند که به‌علت بیماری قلبی از آسپیرین (رقیق کننده خون و ضدانعقاد) استفاده می‌کنند و به همین دلیل توصیه شده است که این داروها حداقل دو ساعت بعد از مصرف آسپرین به کار برده شوند.»

افرادی که به محض احساس درد در ناحیه سر، گردن و سایر نقاط بدن به داروهای مسکن روی می‌آورند در معرض خطر کاهش شنوایی قرار دارند.

این خبر بیشتر خطاب به زنانی است که در هفته بیش از دو روز از داروهای مسکن ایبوپروفن و استامینوفن استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید که خطر کاهش شنوایی پس از مصرف بی رویه داروهای مسکن، زنان پایین‌تر از پنجاه سال را بیشتر تهدید می‌کند.

پزشکان بر این باورند که علت اصلی کاهش شنوایی در این مورد، کاهش جریان خون در بخش حلزونی گوش و مختل شدن عملکرد آن است.

پزشکان به افراد توصیه می‌کنند که به محض احساس درد، سراغ داروهای مسکن نروند و کمی صبر کنند و درصورتی که درد آنها شدیدتر شد، از دم کرده گیاهان دارویی آرام بخش برای کاهش درد استفاده کنند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 2 )    1   2   
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ولی محمد رئیسی
نظرسنجی
به نظر شما شایسته ترین افراد برای قرار گرفتن در ترکیب شورای آینده ی شهرستان کدامند


جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات